Zavřít recenzi

Suzuki Jimny

“Starý model dobrý, nový model k dnešnímu datu strašný - bude-li mít kvalitní údržbu tak ucházející”
Foto 1 / 6
  • Rok výroby: 1998 
  • Typ motoru:  
  • Stav km při koupi: 0 km 
  • Stav km nyní: 100 km 
  • Způsob řazení:  
  • Jak dlouho auto používáte? 20 let

Hodnocení a zkušenosti s autem

Spolehlivost

7
 

Jízdní vlastnosti

7
 

Komfort

5
 

Provozní náklady

6
 

Náhradní díly

8
 
Hodnocení celkem 6.6
Předně jako servis, ale i v běžném provozu a v mém případě i na závodech jak maratonů tak i triálů.

Silné stránky

Staré modely převodovky a motory
Schopnosti v terénu
Vynikající na práci i blbnutí

Slabé stránky

přední náprava
Nové modely převodovky a motory
Koroze
Modely s ABS zadní diferenciály
Sytém ABS jako takový, zcela nesmyslný
Nejnovější modely Kardanové hřídele
Záměrná neopravitelnost některých dílů
Zadní dveře
Problémy s mlžením čelního okna
atd. atd.

Závady a opravy na autě

Vyjadřuji se jako servis specializující se na Suzuki4x4, v tomto případě na Suzuki Jimny od prvního modelu po poslední.
Jako servis se v hodnocení vyjádřím ke všemu co jsme kdy opravovali, k důvodům vzniku závad i jejich předcházení.
Začneme tím dobrým
První modely s řazením předního náhonu a redukcí řadící pákou včetně všech dieslů tedy i současných.
Nemají problémy s převodovkama a motoroma, u Diesla je v případě motoru otázka kvalitní údržby, která pokud je opravdu kvalitní je i tento motor takříkajíc nesmrtelný, více později.
Nyní to špatné
Přední náprava, vyžaduje nadměrnou údržbu, nemáli údržbu dochází k vibracím, vyreznutí dosedacích ploch na koulích, vyreznutí dosedacích ploch simerinků náboje, s výsledným efektem nefunkčnosti automatických volnoběžek a vibrací.
Některé korozi lze zabránit, dodatečnou motnáží dílů používaných u starších modelů Suzuki které se v rámci snižování nákladů již nemontují ale příprava ně zde stále je.
Systém ovládání volnoběžek a volnoběžky:
trpí na korozi dosedacích ploch simerinků, korozi kovových trubek rozvádějící podtlak, lze zaměnit plastovými trubičkami pro centrální mazání nákladních vozidel o průměru 4mm za cca 150kč.
Volnoběžky nelze opravit, cena nové 9000,- nejčastější příčina poškození nedostatečně namazané případně vadné simerinky, simerinky nelze koupit, ale našli jsme způsob opravy. Je li ovšem mechanicky poškozený vnitřkem vlivem nedostatečného mazání, je opravdu neopravitelná.
Ovládací selenoidní ventily neodchází, pouze se v případě netěsnosti zanesou nečistotama, ventil lez pracně rozebrat a vyčistit.
Hlavní převodovky
U tlačítkových modelů, životnost ložisek v rozsahu 50-70 tisíc km, provozování hučící převodovky posunuje cenu opravy až k 50 tisícům Kč, při včasné opravě lze opravu zvládnout v rozsahu 6000kč.
Redukční převodovky
U všech modelů: při použití především v terénu či tahání těžkých přívěsů, vyžaduje výhradně olej 75W140 s klasickým který dávají servisy bude životnost řetězového převodu převodovky zkrácena i více jak o polovinu, je tedy běžné že tuto opravu provádíme už po 150 tisících km a cenově cca 20.000Kč
Kardanové hřídele u nových modelů
Jsou nerozebiratelné a tudíž neopravitelné, mají výrobní vadu která je příčinou úniku oleje z převodovek s následným závažným poškozením převodovek, únik oleje umíme zastavit, výměna křížů byla odmítnuta i specializovaným servisem na opravu kardanů.
Motory:
U všech benzínových modelů je špatná životnost indukčních kabelů a indukčních cívek, indukční kabely doporučujeme měnit u všech vozidel ideálně po dvou maximálně třech letech.
Nové tlačítkové modely ztrácí výkon již od 250 tisíc km (řetězové motory), staré modely (řemenové motory) vydrží dvojnásobek.
Dieselové trpí na špatnou naftu, vyžadují pravidelnou aplikaci aditiv, zde doporučuji používat výhradně aditiva Toyta. U dieslu se setkáváme se zkorodovaným táhlem ovládající turbo, rozsvěcí oranžovou kontrolku, ztrácí tah až do úplného vypnutí motoru, stačí prostříkat uvolňovacím olejem a rozhýbat.
Ventil tlaku paliva a čidlo tlaku paliva odchází díky nekvalitní české řepné naftě, tomu zabraňuje výše zmíněné aditivum.
U benzínových modelů dochází k problémům s čidly horní úvratě, tzv Halův prvek, problémy jsou i s napínáním řetězu - bývá dost často pouze zaneseno a stačí vyčistit, životnost řetězu cca 200 tisíc km, Motory jsou náchylné na používání jiných než doporučených svíček, při použití dlouhoživotnostních Iridových svíček je bezpodmínečně nutné před instalací, namazat závity svíček ideálně měděnou vazelínou, hrozí jejich zapečení do závitu a při demontáži poškození závitu se závratnou cenou opravy, bohužel maže jeden mechanik z milionu.
Chybové hlášení lambda sond, častěji způsobuje vadné teplotní čidlo chladicí kapaliny, nežli samotná lambda sonda, servisy to nevědí a mění opakovaně lambdasondy.
ABS a zadní diferenciály u modelů s ABS
ABS je u Jiminy zcela nesmyslné, zadní brzdy jsou ovládané pouze jednou společnou trubku, v případě zablokování jednoho kola tak ABS pracuje s oběma koly. Při zařazené 4x4 díky absenci mezinápravového diferenciálu, dochází k přenosu síly náprav vzájemně na sebe a tedy i k rázům způsobených při funkci ABS. To se odráží na životnosti zadních diferenciálů kdy životnost není dána počtem kilometrů ale vlivem využívání ABS nejen při zařazení 4x4, je tedy běžné že zadní diferenciál měníme i u vozidla s 20 tisíci km. Řešením je možnost vypnutí ABS při zařazení 4x4 ale to nechápejte jako doporučení, neb toto doporučit nemůžeme.
Ostatní mechanické části netřeba jmenovat, jejich životnost je odpovídající pro vozidlo s daným možným použitím, pouze čepy táhel řízení na Jimny vydrží méně než by se dalo očekávat, ale ne o tolik, aby nás to překvapilo.
Koroze
Nulová antikorozní ochrana spodku vozidla, konstrukčně špatně řešené přední plastové nadkolí úplná absence zadního plastového nadkolí.
V přední části dochází ke korozi styku nadkolí se spodní příčkou chladičové stěny, totální koroze je zde znatelná do pěti let provozu zvláště jezdíli se i do terénu či hodně v zimně na prosolených silnicích.
Zadní chybějící nadkolí a odlétavající nečistoty od kol, zcela odstaní povrchový nátěr na stěně mezi zadním sloupkem a podběhem, totální koroze je zde běžná též už po pěti letech provozu.
Lemy všech blatníků, díky nepatrnému vibračnímu pohybu plastového nadkolí dochází k oděru barvy z hran lemů a k následné korozi, tomu se dá zabránit demontáží plastových lemů, silným nástřikem přípravkem na spodky vozidel a zpětnou montáží plastových lemů, zde je patrné koroze už i po dvou letech provozu.
Častá koroze je i v prostoru kufru, způsobuje jí nesmyslné příčné uložení tlumiče výfuku a vliv teplot od výfuku. Řešením je nástřik a instalace přídavného odstínění formou hliníkového plechu, originální stínění většinou do dvou let zcela zmizí.
Držák zadního plastového lemu, (plechové pokračování podběhu) je ve výrobě přivařeno na blatník jako čistý plech na plech, zatékání vody je znatelné už po dvou letech. Řešení je dvojí, první jednodušší u nového vozu řádně zapatlat vulkanizační hmotou vzhora i zdola a následně nastříkat přípravkem na podvozky. Složitější je odvrtání z bodových svárů, na blatníky použít nýtovací matice a lemy následně šroubovat s možností je kdykoliv sundat a případnou korozi kdykoliv lehce odstranit.
Zadní dveře
jsou u všech modelů, vyjma kabrioletu příliš těžké, vyžadují pravidelné seřizování nejen pantů, ale především svislého dorazu na sloupku. Pokud doraz není seřízen, panty se vytloučou, vznikne vůle a následné přetrvávající bouchání zadních dveří. Panty rády zareznou, je třeba je neustále mazat.
Toto je souhrn nejčastějších závad a problémů, i přesto tvrdím že je to vynikající kára a pokud se o ní majitel stará, dost dobře ho přežije.
Více se těmto vozů věnuji na stránkách suzukilubu, děkuji adminům že tuto větu ponechají pro uspokojení potřeb především majitelů daných vozidel.
<
Přejít na standardní verzi stránky »